Léčba funkční ženské sterility metodou L. Mojžíšové
Co je podstatou metody?
Tato metodika léčby funkční ženské sterility je založena na reflexním ovlivnění nervosvalového aparátu pánevního dna za použití pohybové léčby, měkkých a mobilizačních technik v oblasti bederní páteře, křížové kosti, pánve, kostrče a svalů, které ovlivňují jejich vzájemnou polohu. Tím následně dochází k ovlivnění ženských pohlavních orgánů. Rehabilitační léčba je snadno dostupná, lehce použitelná a v indikovaných případech velmi efektivní.
Samotná léčba obsahuje několik návštěv u proškolené fyzioterapeutky a úspěšné výsledky vyžadují každodenní pravidelné domácí cvičení.
Soubor deseti cviků, rozdělených do tří skupin, je zaměřen na posílení svalů břišních a hýžďových, tedy svalů, které spolu se svaly dna pánevního zajišťují správné postavení pánve. Je kladen důraz i na část relaxační, neboť právě uvolnění dna pánevního je cílem a smyslem tohoto cvičení. Jiné cviky pak mají účinek mobilizační a protahovací, podle lokalizace jejich působení.
Cvičební sestava této metodiky je výsledkem dlouholetého vývoje na půdě Fakulty tělesné výchovy a sportu Karlovy Univerzity, kde Ludmila Mojžíšová působila a v roce 1991 byla tato metoda uznána jako metoda první volby k léčbě funkční ženské sterility.
Jak bude terapie probíhat?
- Při první návštěvě Vás vyšetřím, vysvětlím příčinu vzniku různých spazmů a blokád a poučím o významu každodenního aktivního cvičení. Dále se naučíte první sérii cviků, které jsou zaměřeny na posílení a uvolnění gluteálních svalů a m. levator ani.
- Při dalších návštěvách kontroluji správné provádění naučených cviků a po jejich zvládnutí se naučíte další trojici cviků na uvolnění sakroiliakálního skloubení a uvolnění bederní páteře.
- Po uplynutí dvou menstruačních cyklů je dalším krokem mobilizace kostrče per rektum a uvolnění sakroiliakálních kloubů a lumbální páteře měkkou technikou.
- Pokud již vymizely spazmy na stěně břišní a sakroiliakální a lumbální klouby jsou uvolněné, naučíte se třetí trojici cviků posilujících břišní svaly, gluteální svaly, paravertebrální svaly a svaly pánevního dna.
Pakliže se po kontrolním vyšetření už spazmy, blokády či subjektivní příznaky (např. bolest) neobjevují, žena pokračuje ve cvičení sama. Terapie trvá obvykle 6 měsíců.
Indikace
- Nemožnost otěhotnění, donosit plod (léčba funkční sterility)
- Opakované potraty
- Pro ženy podstupující mimotělní oplodnění.
- Bolesti zevních pohlavních orgánů, bolest při pohlavním styku, chybění orgasmu
- Absence menstruačního krvácení u mladých dívek
- Nepravidelná či bolestivá menstruace
- Hypoplazie dělohy, obrácená poloha dělohy, neprůchodnost vejcovodů
- Pomáhá ženám v období klimakteria
- Inkontinence
- Zlepšení patologického spermiogramu
- Bolesti zad
- Bolesti hlavy, migréna
- Bolesti kyčlí a kostrče
Účinky léčby
- Úspěšnost metody u žen (tedy počet otěhotnění) je 30–33%.
- Pacientka se zbavuje těžkostí jako je bolestivá menstruace, bolesti hlavy, bolesti páteře.
- Při pravidelném cvičení této metody dochází k výraznému zlepšení při inkontinenci.
- 70–80 % pacientů potvrzuje zlepšení při bolestech zad.
- 60% úspěšnost při řešení absence menstruačního krvácení u mladých dívek.
- 37 % zlepšení spermiogramu.
- Úspěšnost samozřejmě záleží na motivaci ženy/muže ke cvičení, (jestli dokáže cvičit poctivě každý den), velikosti nálezu, věku, četnosti problémů.